Koszty założenia sklepu internetowego, podobnie jak w realu rozkładają się na wiele pozycji.
W takim razie ile kosztuje założenie sklepu internetowego?
Pierwszą rzeczą, którą trzeba wykonać, jest zakup domeny. Firmy handlujące domenami dają też możliwość skorzystania z tak zwanego hostingu. Jest to przechowywanie plików źródłowych strony internetowej w przestrzeni wirtualnej dysków serwerowych. Jednak jeśli zdecydujemy się na wariant aplikacji w formie usługi, serwer otrzymamy w pakiecie. Inaczej nazywa się to SaaS. W tym systemie otrzymujemy możliwość korzystania z funkcjonalności w pełni kompletnego sklepu internetowego z poziomu przeglądarki. Wystarczy zapełnić go towarem i można już zacząć prowadzić działalność handlową.
Zatowarowanie sklepu w wersji wirtualnej wykonuje się przy pomocy zdjęć produktów i opisów. Profesjonalne zdjęcia można zamówić u fotografa, który trudni się wykonywaniem fotografii produktowej, lub pozyskać z portali oferujących gotowe zdjęcia produktów. Dla skutecznej optymalizacji sklepu należy również teksty zamówić u profesjonalnego copywritera. Tylko wtedy będą oryginalne i przystosowane no wymagań optymalizacyjnych.
Oprócz funkcjonalnego oprogramowania sklep potrzebuję solidnego zabezpieczenia. Więc, oprócz dobrego serwera potrzebny jest certyfikat SLL. Certyfikat zapewnia solidne szyfrowanie danych wychodzących oraz informacji z napływających bitów ciągów zer i jedynek.
Żeby uatrakcyjnić kontakt ze sklepem i dać możliwość szybkiej obsługi warto dodać do funkcjonalności sklepu szybkie płatności bankowe. Jest wielu dostawców tych usług. Bramka płatnicza działa w sposób prosty i skutecznie przyspiesza dokonanie zapłaty.
Kiedy sklep wreszcie ruszy pozostanie już tylko pamiętać o właściwej reklamie.